Piękny, zdrowy uśmiech to najpiękniejsza biżuteria i wizytówka zadbanej, pewnej siebie osoby. Każdy ząb odgrywa poszczególną rolę i jest niesamowicie ważny. U osób dorosłych bardzo często pojawiają się ósemki, które nie pełnią żadnej funkcji, a potrafią przysporzyć nie lada kłopot. Wbrew pozorom nie są one wyznacznikiem posiadanej wiedzy. Pacjenci bardzo często pytają swojego stomatologa, dlaczego rosną zęby mądrości i oczekują jasnej odpowiedzi, choć nie jest ona łatwa.
Dlaczego rosną zęby mądrości?
Co ciekawe, zęby mądrości stały się nie użytecznie poprzez proces ewolucji. Ludziom pierwotnym służyły one do rozdrabniania pokarmów, dla nas są jedynie zbędnym dodatkiem i pamiątką po pradawnych przodkach. Wielu osobom ósemki kojarzą się jedynie z charakterystycznym bólem i nieprzyjemną interwencją chirurgiczną.
Kiedy wyrastają ósemki?
Ósemki w większości przypadków zaczynają wyżynać się w okresie nastoletnim bądź u osób dorosłych, gdyż wcześniej szczęka jest po prostu za mała. Niestety nawet u dojrzałych pacjentów zęby mądrości poprzez ograniczone miejsce w szczęce bardzo często wyżynają się krzywo i sprawiają dyskomfort, przez co konieczne może okazać się natychmiastowe wykonanie odpowiedniego zabiegu. Nie każdy człowiek jednak jest posiadaczem zębów mądrości.
Kiedy i czy należy usuwać zęby mądrości?
Gdy zęby wyżynają się nieprawidłowo, potrzebna jest interwencja chirurga stomatologa, ze względu na utrudniony dostęp i znacząco ograniczoną przestrzeń. W niektórych przypadkach wyżynające się ósemki mogą prowadzić do uszkodzenia innych zębów. Cechą charakterystyczną dla ósemek jest również wysoka podatność na próchnicę, dlatego gdy jest ona zaawansowana niezbędna jest ekstrakcja zębów.
Bardzo często usunięcie ósemek jest konieczne w trakcie leczenia ortodontycznego, aby bez problemu przymocować aparat. Niekiedy zdarza się, iż proces usunięcia ósemek trzeba przeprowadzić w pełnej narkozie. Chcąc usunąć zęby mądrości istotne jest aby znaleźć dobrego stomatologa bądź chirurga stomatologicznego. Wiele zabiegów wykonywanych jest przy pomocy nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu ból oraz dyskomfort jest minimalny.
Zęby mądrości – podsumowanie
O zęby mądrości należy dbać tak samo jak o wszystkie pozostałe. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia higiena, regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz dieta bogata wapń a uboga w cukier.
Gdy wyrżnęły się prawidłowo i nie noszą znamion próchnicy nie ma konieczności usuwania ich. Z drugiej strony są to zupełnie zbędne zęby, gdyż nie odgrywają żadnej roli w procesie jedzenia pokarmów.
Oczywiście o ewentualnej potrzebie ekstrakcji decyduje stomatolog w czasie rutynowej wizyty kontrolnej. Niestety w niektórych przypadkach zęby mądrości mogą wyrosnąć już zepsute i wtedy stwarzają zagrożenie dla pozostałych, gdyż próchnica rozprzestrzenia się z dużą łatwością.
Niestety nie ma jednej, jasnej odpowiedzi na pytanie dlaczego rosną zęby mądrości. Jest to naturalne zjawisko u większości osób, jednak nie niesie ono za sobą żadnych profitów.