Lakowanie zębów – kiedy można jeść
Stomatologia Estetyczna

Lakowanie zębów – kiedy można jeść?

Lakowanie to jeden z tych zabiegów profilaktycznych, które mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed próchnicą dziecięcych zębów. Badania jasno wykazują, że w Polsce próchnica wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn utraty zębów przez młode osoby. Dlatego rodzice powinni zrobić wszystko, by nie dopuścić do jej rozwoju swoich dzieci.

Kiedy można lakować zęby?

Rodzice zadając sobie pytanie, które brzmi lakowanie zębów kiedy można jeść?, powinni wiedzieć także, dlaczego w ogóle warto zdecydować się na lakowanie zębów. Otóż, pojęcie lakowania dotyczy głównie zębów trzonowych. Na ich powierzchni znajduje się duża ilość szczelin, które ciężko jest doczyścić przy pomocy szczoteczki. To właśnie w tych bruzdach gromadzą się resztki jedzenia, które stanowią doskonałe środowisko do namnażania bakterii. A stąd już krótka droga do powstania próchnicy. Nawet prawidłowa higiena jamy ustnej nie oznacza, że zęby trzonowe zostaną idealnie doczyszczone. Ich ukształtowanie po prostu to uniemożliwia. Dlatego warto wykonać zabieg lakowania, który zniweluje te nierówności przy pomocy specjalnej substancji. Dzięki temu dziecko samodzielnie może doczyścić zęby przy pomocy zwyczajnej szczoteczki do zębów.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy można lakować zęby. Otóż, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jasna. Lekarze stomatolodzy zalecają zgłoszenie się na kontrolną wizytę za każdym razem, kiedy wyrzyna się nowy stały ząb. Ta procedura powinna być powtarzana aż do momentu, kiedy całe mleczne uzębienie zostanie wymienione na stałe. Nie można zwlekać, aż wszystkie zęby trzonowe pojawią się, bowiem wtedy może być już za późno na profilaktykę.

Lakowanie a jedzenie

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy można pozwolić dziecku na normalne jedzenie po zabiegu. Otóż, po jego zakończeniu, młoda osoba wcale nie musi stosować się do jakichś szczególnych zaleceń. Jeśli lekarz stomatolog nie wykonywał fluoryzacji, dziecko może spożyć posiłek od razu po opuszczeniu gabinetu. A więc odpowiedź na pytanie : lakowanie zębów kiedy można jeść, jest już znana.

Co po zabiegu?

Odpowiedź na pytanie: lakowanie zębów kiedy można jeść, trapi wielu rodziców. Natomiast warto wiedzieć jeszcze, do jakich zaleceń dobrze się stosować, by przedłużyć efekty lakowania. Przede wszystkim, maluch powinien utrzymywać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie. Oprócz szczoteczki do zębów warto zainwestować również w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Rodzice powinni regularnie zabierać dziecko na kontrolę do stomatologa, który oceni, czy nie istnieje potrzeba uzupełnienia laku. Rodzic może sprawdzać również, czy lak trzyma się dobrze, a w razie potrzeby – niezwłocznie umówić wizytę u dentysty.

Wielu rodziców zastanawia się, czy lakowanie jest zabiegiem bezpiecznym. Nie jest ono szkodliwe w żaden sposób, natomiast – szkodliwa jest próchnica, która może się pojawić, jeśli nie wykona się lakowania. Zdecydowanie warto więc umówić dziecko na wizytę, aby zabezpieczyć je przed przykrymi konsekwencjami zaawansowanej próchnicy, która przecież może prowadzić do utraty zębów.