Każdy doskonale wie, jak drogie jest leczenie zębów. Nawet najprostsze usuwanie próchnicy i wypełniania leczonego zęba może kosztować kilkaset złotych. Jeśli zastosuje się droższe leczenie kanałowe lub też odbudowę zęba, rachunek może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, mało ko wie, ile kosztuje wyrwanie zęba mądrości. Czym taki ząb w ogóle jest, a także, z jakiego powodu powinno się go wyrywać? Na sam koniec dowiedzieć się oczywiście trzeba, ile taki zabieg ekstrakcji zęba kosztuje.
Czym są zęby mądrości?
Zanim jednak przejdzie się do tego, ile kosztuje wyrwanie zęba mądrości, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym taki ząb w ogóle jest. Jak dochodzi do wyrośnięcia takiego zęba i z jakiego powodu jest on tak nazywany?
Każdy człowiek posiada w swoim życiu dwa zestawy zębów. Mleczaki, które są pierwszymi zębami, wyrastają nam przeważnie około 2-3 miesiąca życia. Po kilku latach dochodzi do ich wypadnięcia, a w ich miejsce w jamie ustnej pojawiają się zęby stałe. Jak się jednak okazuje, u pewnej grupy ludzi na tym rośnięcie zębów się nie kończy. W wieku około 20 lat może bowiem zacząć wyrzynać się z dziąsła nowy ząb, czyli ósemka. Z racji tego, że wyrasta on w wieku już dojrzałym, często nazywany jest zębem mądrości.
Z jakiego jednak powodu taki ząb pojawia się w jamie ustnej? Jak się okazuje, jest to jedna z wielu pozostałości w naszym ciele po czasach, gdy ludzka cywilizacja była zupełnie inna. Dawniej, gdy nie znano jeszcze tak wyrafinowanych technik przygotowywania pokarmu, ludzka dieta opierała się głównie na roślinach i surowym mięsie. W efekcie tego potrzebowaliśmy większej ilości zębów trzonowych, aby odpowiednio rozdrabniać pokarm przed jego połknięciem. W jamie ustnej każdy człowiek miał wtedy 32 zęby, czyli o 4 więcej niż obecnie.
Z czasem jednak, gdy jedzenie zaczynało się zmieniać, odkryliśmy ogień, a pokarmy stały się miększe, znaczenie tak dużej ilości zębów trzonowych zmalało. W efekcie tego zaczęły następować zmiany ewolucyjne, które spowodowały, że w jamie ustnej mamy 28 zębów. Nie są to jednak zmiany zakończone i do dziś u pewnej części populacji zauważa się pojawianie się jednego, dwóch, a często nawet czterech zębów mądrości. Należy to jednak do bardzo dużej rzadkości. O ile zęby mądrości może mieć nawet około 30% ludzi, to już jednak wyrastają one jedynie u około 1%. U pozostałej części nie wydostają się z kości i nie wyrzynają się z dziąsła. Osoby te nie muszą się więc zastanawiać, ile kosztuje wyrwanie zęba mądrości. Dla tej malej grupy szczęśliwców, jest to jednak dość spory problem.
Czy 8 zawsze trzeba wyrywać?
Ile kosztuje wyrwanie zęba mądrości? Zanim przejdzie się do szacowania kosztów, trzeba się jeszcze na początek dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle zalecany zabieg. Co sprawia, że ludzie chcą się pozbywać zupełnie zdrowych i drobnych zębów? Jak się okazuje, nie zawsze są one zdrowe.
Z racji tego, że w ciągu tysięcy lat dieta człowieka znacznie się zmieniła zaszły również ogromne zmiany w jego jamie ustnej. Dziś mamy zęby o wiele ciaśniej położone, a miejsce na ósemki zwyczajnie przestało istnieć. Z tego też powodu, jeśli zaczną one u kogoś rosnąć, powodować to będzie ogromne problemy. Wyrastająca ósemka będzie bowiem powodowała przesuwanie się popranie wyrośniętych zębów, stłoczy je, a w efekcie tego powstanie wada zgryzu. Często wyrzynaniu się ósemki towarzyszy ogromny ból, stan zapalny, a nawet pojawiać się może wyciek ropy. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do sytuacji, gdy ósemka zacznie wyrastać pod nieodpowiednim kątem i zahaczać będzie o korzeń dobrze wyrzniętego zęba.
Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak można się łatwo domyślić, gdy tylko stomatolog zauważy podczas kontroli wyrzynającą się ósemkę, bardzo często zaleci natychmiastowe jej usunięcie. Pozwoli to zapobiec potencjalnym problemom i kosztownemu naprawianiu powstałych zniszczeń. Jaki jest zatem koszt takiego zabiegu? Polega on na rozcięciu dziąsła, a następnie wyciągnięciu z kości problematycznego zęba. Cała procedura trwa około godziny. Podczas zabiegu podawane są pacjentowi oczywiście silne środki znieczulające. Najczęściej koszt takiego leczenia wraz ze znieczuleniem wynosi około 800 zł. Nie jest to więc tanie leczenie, lecz z całą pewnością o wiele tańsze niż naprawianie szkód powstałych po wyrośnięciu ósemki.
Czy można usunąć 4 ósemki na raz?
Skoro już wiadomo, ile kosztuje wyrwanie zęba mądrości, warto się teraz zastanowić, czy dobrym pomysłem jest wyrywanie kilku zębów naraz. Widząc tak dużą sumę za ten zabieg, wiele osób zastanawia się nad tym, czy można koszt ten nieco zmniejszyć, jeśli podczas jednej wizyty usunie się od razu wszystkie wyrzynające się ósemki. Czy można tak zrobić?
Jak się okazuje, z całą pewnością każdy stomatolog nie podejmie się takiego leczenia ze względu na dobro pacjenta. Jest to bowiem dość inwazyjna procedura, której po zabiegu towarzyszyć będzie dość spory ból i która może utrudniać spożywanie pokarmów. Maksymalnie można więc usunąć dwie ósemki, czyli jedną stronę jamy ustnej. Dopiero po wyleczeniu się dziąseł o zabiegu można przejść do usuwania ósemek z drugiej strony.