Jak zlikwidować diastemę?
Ciekawostki

Jak zlikwidować diastemę?

Diastema – ta nazwa brzmi jak imię jakiejś pięknej, dostojnej bogini. Jednak okazuje się, że oznacza coś zupełnie innego. Dotyczy bowiem pewnej przypadłości, która pojawia się najczęściej u dzieci. Można ją rozpoznać po tym, że między zębami jest wyraźna przerwa. Czy to tylko niegroźny defekt, który można dość łatwo poprawić w celu lepszego uśmiechu? Czy może jednak konieczne okazuje się jego leczenie? Jak zlikwidować diastemę?

Diastema – co to jest i jak wygląda?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od definicji diastemy. To profesjonalnie tłumacząc – szczelina (określana też jako szpara albo przestrzeń), która ma szerokość co najmniej 0,5 mm. Zazwyczaj widoczna jest na górnej szczęce, dokładnie na przodzie (pomiędzy jedynkami). W przypadku dzieci może zniknąć samoistnie, ale dorosłe osoby ze stałym zębami mają dwa wyjścia. Jedno to machnięcie ręką na tą przypadłość i nie przejmowanie się, że może ona wpływać na estetykę jamy ustnej i seplenienie (tak zrobił np. znany aktor Tomasz Karolak). Ale zdarzają się takie rodzaje diastemy, że lepiej dmuchać na zimne. Rodzi się zatem pytanie, jak zlikwidować diastemę.

Przyczyny diastemy

Kwestię związaną z leczeniem owej wady poruszymy poniżej, lecz najpierw warto poznać same przyczyny jej występowania, a także poszczególne typy. Okazuje się bowiem, że stomatolodzy wyróżniają diastemę równoległą, rozbieżną i zbieżną. Ważniejszy jest jednak podział nie ze względu na ustawienie zębów, ale źródło, które tworzy to zjawisko.

Właśnie dlatego tutaj należy wymienić podłoże fizjologiczne, prawdziwe (powodem jest przerost wędzidełka wargi albo zgryz urazowy) oraz rzekome (brak siekaczy bocznych czy wyrośnięcie dodatkowego zęba). Jest zatem kilka czynników, które mają wpływ na diastemę – od złej wielkości zębów umieszczonych w szczęce po nieprawidłowe nawyki (np. ssanie kciuka).

Leczenie diastemy

Często defekt ten jest dziedziczny. W tym wypadku nie ma się czym martwić. Jednak, gdy takie zjawisko pojawia się niespodziewanie (zęby ulegają poluzowaniu) i z czasem staje się coraz wyraźniejsze, to może pojawić się obawa, że zaczyna się dziać coś złego w jamie ustnej (np. stan zapalny, nowotwór itd.). Jedynie wtedy konieczna okaże się wizyta w gabinecie, aby móc poznać dokładną diagnozę.

Jak zlikwidować diastemę? Szpara zniknie, jeśli pacjent otrzyma specjalny aparat ortodontyczny z drutami i zamkami (nacisk na zęby sprawi, że połączą się one ze sobą, a po szczelinie nie będzie śladu). Dobrym i trwalszym, bardziej inwazyjnym rozwiązaniem będą również licówki na zębach (cienkie płytki z porcelany), a jeszcze lepszym droższe implanty (ich wszczepienie wiąże się jednak ze skomplikowanymi czynnościami). Ostatecznie można zastosować zabieg podcięcia wędzidełka wargowego.

Co ciekawe, w przypadku, gdy przyczyna leży po stronie nawyków albo chorób, istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka występowania diastemy. Wystarczy myć i nitkować zęby (co najmniej dwa razy dziennie), powstrzymywać się od ssania kciuka oraz kontrolować odruch połykania pokarmów.