Kamień nazębny jest nie tylko osadem, który powoduje problemy z dziąsłami. Tworzy idealne siedlisko do powstawania stanów zapalnych, które z kolei powodują problemy z dziąsłami. Warto więc regularnie go usuwać, bo tylko tak będziemy mieć pewność, że właściwie dbamy o nasze uzębienie. Nie należy także zbyt długo czekać z usuwaniem nagromadzonych soli mineralnych, bo tym właśnie jest kamień gromadzący się na zębach. Kiedy bowiem zaczekamy z tym zbyt długo, to jego skuteczne usunięcie będzie możliwe jedynie u dentysty. Musimy mieć to na uwadze.
Jak powstaje kamień nazębny?
Kamień gromadzący się na zębach to sole mineralne, które tworzą bardzo trudny do usunięcia osad. Jednak należy mieć na uwadze, że jeśli higiena jamy ustnej będzie wykonywana prawidłowo, a także wystarczająco długo, to bez problemu poradzimy sobie z usunięciem kamienia nazębnego. To właśnie zbyt długie oczekiwanie sprawia, że niestety zbyt mocno nagromadzony kamień nie daje się już usunąć domowymi sposobami. W tym przypadku konieczna jest wizyta u dentysty, który poradzi sobie z usunięciem tej trudnej przypadłości.
Usuwanie kamienia nazębnego
Usuwanie kamienia nazębnego należy wykonywać regularnie w domu, tym bardziej że wystarczą nam na początek środki, które znajdziemy we własnej kuchni. Możemy bowiem wykorzystać w tym celu sodę oczyszczoną, a także olej kokosowy. Doskonale sprawdzi się także pasta z drożdżami piwnymi i węgiel, który bez problemu dostaniemy w aptece.
Musimy jednak mieć na uwadze, że wyłącznie wtedy, kiedy będziemy pilnować regularnego usuwania kamienia, wystarczą domowe sposoby. Sole mineralne gromadzą się na zębach głównie wtedy, kiedy szczotkowanie nie jest zbyt dokładne, lub nie przykładamy do tego zbyt dużej uwagi.
Ponadto zbyt krótkie mycie zębów także sprzyja powstawaniu kamienia, który jest nie tylko niebezpieczny dla szkliwa, ale także powoduje bardzo nieestetyczne naloty, które skutecznie pogarszają wygląd naszych zębów. Warto więc pilnować, aby kamień usuwany był dokładnie i regularnie. Jednak, jeśli już nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić, to warto wybrać się w tym celu do stomatologa, który bez problemu sobie z tym poradzi.
Jak często usuwać kamień z zębów?
Kamień z zębów powinniśmy usuwać u stomatologa co pół roku. Jednak jest to czas bardzo orientacyjny, bo osoby, które są narażone na choroby z dziąsłami, a także takie, które już mają problemy z uzębieniem muszą to robić częściej. W tym przypadku warto usuwać kamień nie tylko ze szkliwa zębów, ale także dziąseł. Zabezpieczamy się w tym przypadku przed chorobami związanymi z dziąsłami, więc warto tego pilnować.
Raz w tygodniu także możemy usuwać kamień w domu np. za pomocą sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Ponadto musimy pilnować, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, a także wystarczająco długo. Tylko tak będziemy mieć pewność, że robimy wszystko, aby poradzić sobie z kamieniem nazębnym prawidłowo. Unikniemy dzięki temu problemów z dziąsłami i zębami, które zawsze będą prezentować się estetycznie.