Usuwanie zębów z gazem rozweselającym
Ciekawostki

Usuwanie zębów z gazem rozweselającym

Gaz rozweselający to potoczne określenie podtlenku azotu. Połączenie tej substancji z tlenem tworzy mieszaninę gazów, którą powszechnie stosuje się w medycynie, w celu zmniejszenia dyskomfortu psychicznego pacjentów. Podtlenek azotu najczęściej stosuje się podczas wizyt u stomatologa. Istnieje bardzo wiele osób, które cierpią na paniczny lęk przed dentystą, co uniemożliwia im skuteczne dbanie o swoje zęby. W konsekwencji przekłada się to na poważne choroby uzębienia, co z kolei najczęściej wiąże się z koniecznością usunięcia zębów. Zastosowanie gazu rozweselającego to idealne rozwiązanie dla takich osób. Jak stosuje się podtlenek azotu u dentysty i czy należy się obawiać skutków ubocznych? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Czym jest gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to mieszanina podtlenku azotu z tlenem, którą wykorzystuje się w celu obniżenia aktywności układu nerwowego u pacjenta. Dzięki temu pacjent odczuwa błogi spokój, rozluźnienie oraz odprężenie, co sprawia, że przestaje on odczuwać dyskomfort psychiczny związany z zabiegiem. Gaz rozweselający najczęściej stosuje się w gabinetach stomatologicznych, ponieważ wiele osób panicznie obawia się wizyty u dentysty. Najczęściej jest to związane z przykrymi doświadczeniami dotyczącymi wcześniejszych wizyt u stomatologa. Gaz rozweselający pomaga jednak skutecznie pozbyć się strachu podczas zabiegu. Istnieje jednak podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, aby podtlenek azotu zadziałał tak jak należy, a mianowicie pacjent musi zgodzić się na jego dobrowolne podanie. Lekarz nie może bowiem podać pacjentowi gazu rozweselającego, kiedy ten stanowczo protestuje.

Działanie gazu rozweselającego

Wiele osób bardzo mocno stresuje się przed wizytą u dentysty. W niektórych przypadkach, uczucie to jest na tyle silne, że osoby te rezygnują z wizyty u stomatologa, co w konsekwencji utrudnia dbanie o odpowiedni stan zębów. Lęk przed dentystą najczęściej ma podłoże psychologiczne i wiąże się z przykrymi doświadczeniami dotyczącymi wcześniejszych wizyt. Dentofobia to schorzenie, które potrafi w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Unikanie wizyt u stomatologa prowadzi do silnego bólu zębów oraz nieświeżego oddechu spowodowanego chorobami uzębienia.
W przypadku osób, które cierpią na paniczny lęk przed dentystą, zastosowanie znieczulenia miejscowego może okazać się niewystarczające. Nie chodzi tutaj o ból podczas zabiegu, a o dyskomfort psychiczny związany z samą wizytą u stomatologa. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na dentofobię jest zastosowanie podtlenku azotu podczas wizyty. Gaz rozweselający obniża aktywność układu nerwowego, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości oraz wszystkich odruchów. Osoba, której został podany gaz rozweselający przestaje myśleć o tym, co się dzieje dookoła niej i zaczyna odczuwać błogi stan. Znikają wówczas jej obawy związane z wizytą u dentysty, co sprawia, że stomatolog może bez problemu wykonać swoją pracę. Podtlenek azotu bardzo często wykorzystuje się podczas chirurgicznych zabiegów u stomatologa. Do takich zabiegów można zaliczyć usuwanie zębów z gazem rozweselającym.
Gaz rozweselający bardzo często stosuje się również w przypadku zabiegów wykonywanych u dzieci. W wielu przypadkach zastosowanie podtlenku azotu to jedyne rozwiązanie, aby stomatolog mógł wykonać swoją pracę. Podanie podtlenku azotu jest całkowicie bezbolesne, ponieważ gaz rozweselający wdycha się poprzez specjalną maskę. Dzieci po zastosowaniu gazu rozweselającego są zrelaksowane, spokojne oraz przestają odczuwać lęk związany z wizytą u lekarza. Gaz rozweselający u dzieci bardzo często posiada działanie usypiające, ponieważ u najmłodszych potrafią występować marzenia senne po jego zastosowaniu. Podtlenek azotu odpowiada też za występowanie niepamięci wstecznej u dzieci, czyli zjawiska polegającego na tym, że dziecko nie wraca myślami do momentu zabiegu.

Usuwanie zębów z gazem rozweselającym

Bardzo popularnym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych jest usuwanie zębów z gazem rozweselającym. Usuwanie zębów bardzo często wiąże się z dużym dużym dyskomfortem psychicznym nawet wśród osób, które nie cierpią na dentofobię. Jest to bowiem rodzaj chirurgicznej ingerencji w organizm. W przypadku osób, które nie boją się wizyt u lekarza, wystarczające będzie zastosowanie znieczulenia miejscowego, które sprawi że nie będą one odczuwać bólu związanego z usuwaniem zęba. To pozwoli im się uspokoić i przetrwać zabieg bez trudu. W przypadku osób, które borykają się z silnym lękiem przed wizytą u stomatologa, usuwanie zębów z gazem rozweselającym może być jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Podczas stosowania gazu rozweselającego, skutki uboczne występują niezwykle rzadko. Można zatem uznać, że usuwanie zębów z gazem rozweselającym jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i nie należy się go obawiać. Jeśli cierpimy na dentofobię, warto odwiedzić stomatologa i przekonać się jakie działanie ma gaz rozweselający, ponieważ może okazać się, że dzięki temu pozbędziemy się lęku przed dentystą.