Niewątpliwie ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jest to czas, kiedy w jej ciele dochodzi do sporej ilości zmian. Nie inaczej jest także w przypadku jamy ustnej. Gospodarka hormonalna w tym czasie wręcz „staje na głowie”, co powoduje między innymi ogromne problemy z dziąsłami. Mało kto wie, że z powodu porannych nudności, a w konsekwencji również wymiotów, może dojść do zniszczenia szkliwa zębów. W takim wypadku częste wizyty u stomatologa są wręcz wymagane. Dlaczego leczenie zachowawcze zębów podczas ciąży jest tak bardzo ważne? Niestety nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej mogą odbić się na zdrowiu przyszłej matki, jak i jej dziecka.
Jak powinno przebiegać prawidłowe leczenie zębów w ciąży?
Wizyta u dentysty w czasie ciąży to wręcz obowiązek. Z tym faktem nie można się spierać. Jednakże każda kobieta w tym okresie swojego życia jest bardzo ostrożna i przezorna i unika sytuacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrażać ciąży. Nie inaczej jest w przypadku wizyty u dentysty. Z jednej strony wie, że są one wskazane i wręcz obowiązkowe, z drugiej jednak ma obawy o wpływ znieczulenia, a także środków podawanych podczas zabiegu, na zdrowie dziecka i dalszy przebieg ciąży. Podczas wizyty u stomatologa kobieta może liczyć na zapewnienie, że nic złego się nie stanie. Niezaprzeczalnym faktem jest to, ze współczesna stomatologia korzysta już od dawna z najnowocześniejszych rozwiązań, które są bezpieczne zarówno dla niej, jak i jej nienarodzonego dziecka.
Tak więc bez wątpienia wizyta u dentysty w czasie ciąży jest nie tyle wskazana, co obowiązkowa i kobieta nie musi się zbytnio przejmować o negatywne jej skutki dla ciąży. Kontrole dentystyczne bowiem nie stanowią najmniejszego ryzyka na żadnym etapie ciąży, ale przyszła matka nie może zapominać przy każdej wizycie o powiadomieniu lekarza, że spodziewa się dziecka, tym bardziej kiedy jeszcze tak naprawdę tego nie widać.
Najczęstszymi obawami kobiet w ciąży są wszelkiego rodzaju zabiegi inwazyjne. Największy niepokój wśród kobiet spodziewających się dziecka budzi nie tyle leczenie zachowawcze zębów, co leczenie kanałowe. Istotną informacją jest to, że zabiegi te najlepiej jest wykonywać w drugim trymestrze ciąży. Poziom hormonów w ciele kobiety jest wtedy ustabilizowany i niewątpliwie to najlepszy czas na tego typu zabiegi.
Wizyta u dentysty w czasie ciąży jest nadal kontrowersyjnym tematem i wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie, aby do niej doszło. Mimo zapewnień lekarzy i znacznych osiągnieć w rozwoju stomatologii, temat zabiegów podczas ciąży jest nadal dla wielu z nich nieoczywisty. Warto jednak uświadamiać przyszłe mamy, że tylko odpowiednia higiena jamy ustnej oraz częste kontrole w gabinecie stomatologicznym w trakcie trwania ciąży, zabezpieczą zdrowie jej i nienarodzonego jeszcze dziecka.
Ciąża, a wizyty u dentysty
Z wizytą u dentysty w czasie ciąży związanych jest tak wiele mitów i przesądów, że nie można dziwić się kobiecie ciężarnej, iż ma to wpływ na jej postrzeganie tematu. Opinia publiczna wygłasza wszem i wobec, jak poważne skutki dla przyszłej mamy mogą mieć wszelkiego rodzaju zabiegi dentystyczne. Ale tak jak zostało przed chwilą wspomniane, najczęściej są to właśnie mity, nie mające pokrycia z nauką i najnowszymi rozwiązaniami w stomatologii.
Niewątpliwie zaniechanie wizyt u stomatologa przez 9 miesięcy jest znacznie bardziej ryzykowne dla zdrowia dziecka i matki, niż wizyty kontrolne, czy nawet zabiegi. Najnowsze zalecenia są takie, aby kobieta udała się do dentysty nie tylko w ramach kontroli podczas ciąży, ale także w okresie prekoncepcyjnym.
Przyszłe matki boją się wizyt u stomatologa, choć tak naprawdę bardziej niebezpieczne jest unikanie ich przez cały ten okres. Muszą one mieć na uwadze, że zaniechanie tychże wizyt, może mieć poważne konsekwencje zarówno dla niej, jak i jej dziecka. Oczywiście najpoważniejszym problemem może stać się próchnica, ale dosyć często dochodzi także do zapalenia dziąseł. W tym drugim przypadku, według najnowszych badań, ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej znacznie wzrasta.
Wizyta u dentysty w czasie ciąży jest więc ważna już tylko z tego powodu. Równie ważne jest także powiadomienie lekarza, przed jej rozpoczęciem, o swoim odmiennym stanie. Spowoduje to użycie przed stomatologa bezpiecznych środków przeznaczonych dla kobiet ciężarnych. Oczywiście zdjęcia rentgenowskie są zakazane w tym okresie, tak samo jak chemiczne metody stosowane w celu wybielania zębów.
Jak dbać o zęby w ciąży?
Zapobieganie problemom z zębami jest o wiele lepsze niż ich leczenie. Ten fakt jest bezdyskusyjny i nader oczywisty. Tym bardziej dotyczy to przyszłych mam, które niejednokrotnie mają obawy co do wizyt u stomatologa. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów to podstawa dla każdego człowieka, a w czasie ciąży, dla kobiet, wręcz świętością. Ponadto ważne jest, aby nie zapominały o nitkowaniu. Nie poleca się tym bardziej picia słodkich napojów. Jednak wizyta u dentysty w czasie ciąży to obowiązek, a najlepszym czasem do tego jest każdy trymestr.