Nie wszyscy pacjenci mają świadomość tego, jakie objawy mogą wskazywać na rozwój recesji dziąseł. A tymczasem krwawienie, obniżenie linii dziąseł, odsłonięcie korzeni zębowych oraz ból towarzyszący jedzeniu, bardzo często bywają niesłusznie bagatelizowane. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że recesja dziąsła jest bardzo poważnym problemem, z którym należy walczyć. Wiele osób zastanawia się, recesja dziąsła ile kosztuje. Zanim uzyska się odpowiedź na to pytanie, warto zaznajomić się z innymi, równie ważnymi kwestiami.
Przyczyny recesji
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do recesji dziąseł może doprowadzić wiele przyczyn. Na występowanie niektórych z nich wpływ ma nieprawidłowa higiena jamy ustnej, na inne z kolei – rozwój różnego rodzaju chorób. Jeśli chodzi o najczęstsze powody mające wpływ na pojawienie się recesji dziąseł, to z pewnością warto wspomnieć o nieprawidłowej technice szczotkowania zębów. Wywieranie niewłaściwego, zbyt mocnego nacisku przy pomocy szczoteczki do zębów może powodować cofanie się linii dziąseł. Jedną z oznak tego problemu jest pojawiające się przy szczotkowaniu krwawienie.
Na recesję dziąseł wpływ może mieć także nieodpowiednia, niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, a także rezygnacja ze stosowania nici dentystycznych może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się płytki nazębnej, która niszczy dziąsła, prowadząc bezpośrednio do ich cofania.
Z recesją dziąseł bardzo często borykają się również osoby, które nałogowo palą papierosy.
Warto mieć świadomość tego, że na recesję dziąseł wpływ mogą mieć także pozornie nieistotne problemy, takie jak częste zgrzytanie zębami, zwłaszcza podczas snu. Bruksizm prowadzi bowiem do silnego zaciskania szczęk, co w rezultacie uszkadza nie tylko szkliwo zębów, ale również same dziąsła.
Recesja zębów bardzo często bywa także konsekwencją nieleczonego zapalenia przyzębia. Prowadzi ono do powstawania kieszonek dziąsłowych, które narażone są na rozwój stanów zapalnych. Warto zdawać sobie sprawę z tego że jest to wyjątkowo poważna dolegliwość, która może ostatecznie doprowadzić do utraty uzębienia.
Wiedząc już, jakie są przyczyny recesji zębów, pora zadać pytanie – recesja dziąsła ile kosztuje. Pacjent powinien jednak wiedzieć, jakie objawy powinny skłonić go do odwiedzin w gabinecie stomatologa. Nie wszyscy mają świadomość tego, że nadwrażliwość zębów, odczuwana przez ogromną część pacjentów, może stanowić jeden z pierwszych objawów, jeśli chodzi o recesję dziąseł. Nadwrażliwość jest efektem odsłonięcia szyjki zębowej, która do tej pory była szczelnie otoczona przez dziąsło.
Recesja zębów jest problemem, który potrafi rozwijać się przez dłuższy czas i na początku nie daje jednoznacznych objawów. Wielu pacjentów myli ją ze zwyczajną nadwrażliwością zębów, jednak po pewnym czasie pojawiają się także inne objawy. Osoby dotknięte recesją zauważają stopniowe zanikanie dziąseł, a także coraz mocniejsze ścieranie się zębów i pojawiające się w szkliwie ubytki. Czasem może dochodzić do utraty stabilności zębów i ich rozchwiania. Uzębienie staje się także o wiele bardziej podatne na rozwój próchnicy. Zdarza się, że efektem recesji dziąseł jest wystąpienie w jamie ustnej stanu zapalnego, który może być leczony jedynie przy pomocy leczenia kanałowego.
Leczenie recesji
Osoby zdające pytanie – recesja dziąsła ile kosztuje – powinny wiedzieć, że koszt leczenia będzie uzależniony od tego, na jaką metodę zdecyduje się lekarz stomatolog w porozumieniu z pacjentem. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele sposobów na skuteczne leczenie tego problemu, chociaż z pewnością nie jest to łatwe. Pacjenci mogą wybierać spośród bardziej i mniej inwazyjnych technik, które pozwalają na zatrzymanie postępu choroby.
Duża część dentystów decyduje się na pokrycie odsłoniętej części zęba przy pomocy specjalnego materiału kompozytowego. Pozwala to na zażegnanie problemu nadwrażliwości.
Lekarz stomatolog zadba również o to, aby obszar zęba w miejscu, w którym styka się on z dziąsłami, był jak najbardziej gładki. W tym celu często przeprowadza się usunięcie kamienia oraz wygładzenie powierzchni korzeni zębowych. Po zabiegu pacjent będzie musiał regularnie płukać usta antybakteryjnym płynem. Warto podkreślić, że cała procedura powinna być dla pacjenta całkowicie bezbolesna, toteż lekarz stomatolog może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Jeśli chodzi o inwazyjne i radykalne metody odbudowania zanikających dziąseł, to w przypadku zaawansowanego stanu chorobowego można zdecydować się na przeszczep dziąsła. Polega on na przeniesieniu fragmentu podniebienia bądź też dziąsła w okolice, które dotknięte zostały przez recesję. Jest to zabieg stosowany w przypadku, kiedy u pacjenta recesja dziąsła jest w bardzo zaawansowanym stadium i doprowadziła do utraty fragmentu dziąsła.
Alternatywną metodą dla przeszczepu dziąsła jest leczenie metodą tunelową, która również polega na przeszczepie fragmentu dziąsła. Po pobraniu tkanki jest ona wszczepiana w tunel, którego wykonaniem zajmie się chirurg szczękowy.
Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedź na pytanie, recesja dziąsła ile kosztuje, nie jest taka prosta. Wszystko dlatego, że istnieje wiele metod leczenia tej dolegliwości, a ich ceny bywają naprawdę bardzo różne.
Jedno jest pewne, nieleczona recesja może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Mowa tutaj nawet o utracie uzębienia i zaniku dziąseł, którego leczenie może być bardzo długotrwałe, bolesne i kosztowne. Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że współczesna stomatologia jest bardzo rozwinięta i pozwala zapobiegać problemem stomatologicznym różnego rodzaju. Wczesne podjęcie leczenia recesji minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych stanów zapalnych, które mogą wpływać negatywnie na kondycję całego organizmu człowieka.
Jak widać, niezależnie od tego, jaka będzie odpowiedź na pytanie – recesja dziąsła ile kosztuje, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by zająć się leczeniem tej dolegliwości na wczesnym etapie.