Wiele osób nie ma pojęcia, jak czyścić język niemowlaka. Higiena jamy ustnej u małego dziecka nie jest łatwym zadaniem. Niestety niektórzy rodzice bagatelizują tę kwestię, ponieważ są zdania, że zęby mleczne i tak wypadną. W rzeczywistości bardzo ważna jest pielęgnacja jamy ustnej u noworodka.
Czy niemowlakowi trzeba myć jamę ustną?
O prawidłową higienę należy zadbać już od pierwszych dni życia dziecka. Próchnica rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie, a do tego może się pojawić już od pierwszego zęba. Można śmiało powiedzieć, że wybór produktów do higieny jamy ustnej jest bardzo duży, więc każdy bez większych trudności powinien znaleźć coś dla swojej pociechy. W tym artykule wyjaśnimy, jak czyścić język niemowlaka, a także podpowiemy, kiedy należy udać się do dentysty. Warto mieć świadomość, że zawiązki zębów mlecznych w dziąsłach pojawiają się już w okolicach 4 – 5 miesiąca ciąży. Bardzo rzadko, ale zdarzają się sytuacje, że niemowlak ma już wyrżnięte zęby. Jeśli dziecko nie posiada jeszcze zębów to wtedy trzeba delikatnie czyścić język oraz dziąsła.
W sprzedaży można znaleźć specjalne szczoteczki do czyszczenia języka. Najlepiej to robić dwa razy dziennie, a jeśli masz taką możliwość to nawet po każdym karmieniu. Palec wskazujący należy owinąć gazą, którą zmoczysz przegotowaną i czystą wodą. Następnie dziąsła niemowlaka i język możesz przecierać bardzo delikatnie. Należy pamiętać, że bardzo delikatne jest wnętrze jamy ustnej, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Warto mieć świadomość, jak czyścić język niemowlaka, żeby właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Aż do wyrżnięcia pierwszych mleczaków trzeba utrzymywać tego rodzaju pielęgnację. Zarówno mleko matki, jak i mleko modyfikowane mają w składzie cukry, które prowadzą do powstawania pleśniawek oraz zmian próchnicowych. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło nieprzyjemności to musisz koniecznie zadbać o higienę jamy ustnej noworodka.
Kiedy mycie jamy ustnej noworodka?
Po pojawieniu się pierwszego ząbka można zacząć stosować pastę do zębów. W takiej sytuacji może już nie być wystarczające samo oczyszczanie fałdów dziąsłowych. Zęby mleczne z reguły zaczynają się wyżynać u dziecka między 7 a 11 miesiącem życia. Najlepiej zakupić specjalną szczoteczkę z miękkim włosiem i pastę chroniącą malucha przed próchnicą. Nie bez znaczenia są też zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), według których maksymalne stężenie fluoru w paście do zębów dla dzieci wynosi 1000 ppm. Kluczową rolę odgrywa także dobór odpowiedniej szczoteczki. Najlepiej używać szczoteczki z nylonowym i miękkim włosiem. Można też przemyśleć zakup szczoteczki wyprodukowanej z silikonu medycznego.
Taką szczoteczkę zakłada się na palec i można jej użyć nie tylko do mycia zębów, ale również języka. Takie rozwiązanie jest czymś pomiędzy tradycyjną szczoteczką a myciem dziąseł palcem. Podczas mycia zęby trzeba myć po obu stronach i to wymiatającym ruchem. Wiele osób niestety nie wie, jak czyścić język niemowlaka. Niektórzy rodzice uważają, że skoro mleczaki i tak wypadną to wcale nie trzeba się nimi przejmować. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ w miejscu zębów mlecznych kiedyś zaczną się wyżynać zęby stałe. Należy pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Ilość pasty można trochę zwiększyć u dzieci w wieku 3 – 4 lat, ponieważ wtedy już same potrafią wypluwać nadmiar pasty.
Jak czyścić język niemowlaka?
Warto podkreślić, że w 12. miesiącu życia malucha najlepiej odbyć pierwszą wizytę u stomatologa. Nie ma większego sensu z tym zwlekać, ponieważ im wcześniej tym lepiej. Maluch musi się też przyzwyczaić do gabinetu dentystycznego, żeby w przyszłości nie bał się tego miejsca. Niezwykle istotna jest wizyta adaptacyjna, ponieważ dziecko może się wtedy oswoić z lekarzem oraz gabinetem. Dzieci z wyrżniętymi zębami rodzą się bardzo rzadko. Z reguły są to dwa ząbki z przodu, ale czasami i trzy. Zdarza się także, że niedługo po urodzeniu zaczynają wyrastać. Mogą jednak szybko wypaść, ponieważ są jeszcze bardzo słabo umocowane. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność i pilnować dziecka, żeby się nie zakrztusiło. O higienę jamy ustnej dziecka powinnaś zacząć dbać już w okresie noworodkowym. Dobrze o tym pomyśleć już od 2. miesiąca życia.
Najważniejsze to, żeby pozbyć się resztek pokarmu z jamy ustnej malucha. Warto mieć na uwadze, że bardzo dużo bakterii znajduje się na powierzchni języka. Ludzie z reguły pamiętają o myciu zębów, ale jeśli chodzi o język to niekoniecznie. Dodatkowo musisz delikatnie masować dziąsła dziecka, ponieważ szczoteczka może je podrażnić. Przed grzybicą jamy ustnej chroni regularne oczyszczanie buzi noworodka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zęby mleczne zaczynają się pojawiać około 7. miesiąca życia. Szczoteczki można zacząć używać dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze ząbki. Wcześniej jest to dosyć niebezpieczne. Małą zawartość fluoru powinna mieć każda pasta do niemowląt. Oprócz pasty warto również kupić płyn do płukania jamy ustnej. Płyn może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla szczoteczki.