Wiele osób nie ma pojęcia, jak wygląda skład płytki nazębnej. Należy pamiętać, że już po trzech dniach płytka nazębna zamienia się w zmineralizowaną i twardą strukturę, czyli kamień nazębny.
Z czego składa się płytka nazębna?
Regularne i poprawne szczotkowanie pozwala usunąć płytkę nazębną, ale niestety likwidacja kamienia nazębnego nie jest taka prosta. Przede wszystkim potrzebna jest interwencja doświadczonego stomatologa. W tym artykule przedstawimy skład płytki nazębnej, a także podpowiemy, jak można ją usunąć. Nie należy bagatelizować problemu kamienia nazębnego, ponieważ może to skutkować stanem zapalnym lub próchnicą. Z czasem można nawet stracić wszystkie zęby, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważne jest, żeby przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać gabinet stomatologiczny. Warto mieć świadomość, że w stomatologii pojęcie płytki nazębnej pojawiło się po raz pierwszy u schyłku XIX wieku.
W ten sposób nazywano mikroorganizmy, które pokrywają szkliwo bardzo cienką warstwą i prowadzą do chorób dziąseł oraz rozwoju próchnicy. Obecnie już wiemy, że płytka nazębna to rodzaj złogów nazębnych typu miękkiego o konstrukcji wielowarstwowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tworzy ją około 150 różnych drobnoustrojów. W skład płytki nazębnej oprócz mikroorganizmów wchodzą także resztki pokarmowe, komórki nabłonka oraz śluz. Płytkę nazębną można bardzo łatwo wyczuć, gdy przesunie się językiem po powierzchni szkliwa. Warto podkreślić, że wystarczą 24 godziny, żeby płytka nazębna wykształciła się w pełni. Na kilka etapów można podzielić cały proces. Na początku bakterie zaczynają przywierać do szkliwa, a później tworzą mikrokolonie i się namnażają.
Jak powstaje płytka nazębna?
Warto zadbać o to, żeby regularnie usuwać płytkę nazębną i nie dopuścić do jej mineralizacji. Płytka nazębna może mieć formę poddziąsłową oraz naddziąsłową. Bardzo mocno przykleja się do powierzchni szkliwa, pomimo tego, że ma miękką strukturę. Można ją usunąć tylko dokładnym nitkowaniem szczelin międzyzębowych i szczotkowaniem zębów. Przydatny jest również płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga odświeżyć oddech. Sam płyn jednak nie usunie warstwy bakteryjnej pokrywającej szkliwo. W ciągu niespełna doby powinna się wykształcić płytka nazębna. Jeśli nie będziesz jej regularnie usuwać to stosunkowo szybko przekształci się z formy miękką w zmineralizowaną, czyli twardą. Trzeba zwracać uwagę na czas i sposób szczotkowania, jeśli nie chcesz dopuścić do zmineralizowanej płytki nazębnej. Minimum dwa razy dziennie przez przynajmniej trzy minuty powinna odbywać się mechaniczne ścieranie wielowarstwowej struktury bakteryjnej.
Warto pamiętać, żeby szczotkowanie wykonywać metodą roll. Ta metoda polega na ruchach obrotowych i wymiatających od dziąsła do korony zęba. Musisz mieć na uwadze, żeby szczoteczkę ustawiać zawsze pod kątem 45 stopni. Dzięki temu nie doprowadzisz do mikrouszkodzeń szkliwa. Zasad higieny jamy ustnej uczymy się od najmłodszych lat, jednak później wiele z tego zapominamy. Zwapniałą postacią płytki nazębnej jest kamień nazębny. Jest to najczęściej skutek zaniedbania higieny jamy ustnej. Ma twardą strukturę i składa się z lipidów, białka oraz soli mineralnych. W zaciszu własnego domu niestety nie da się pozbyć kamienia nazębnego.
Jak ją usunąć?
Jedynie stomatolog może usunąć zmineralizowaną płytkę nazębną przy pomocy skalingu i piaskowania. W tym celu wykorzystuje urządzenie, które emituje ultradźwięki. Może też użyć piaskarki, która emituje sprężone powietrze z proszkiem, który ściera twardą strukturę. Proszek to mieszanina węglanu wapnia, trójtlenku glinu, wodorowęglanu sodu oraz gliceryny. Skład płytki nazębnej jest obecnie znany. Płytkę nazębną można rozpoznać po biało-żółtawym zabarwieniu i lepkiej oraz miękkiej konsystencji. Już kilka godzin po umyciu zębów pojawia się ten osad. W skład płytki nazębnej wchodzą przede wszystkim bakterie, węglowodany oraz kwasy, które niszczą szkliwo. Płytka nazębna zacznie się mineralizować, jeśli nie będziesz regularnie szczotkować zębów.
Należy pamiętać, że domowymi sposobami nie da się usunąć kamienia nazębnego. Na szczęście płytkę jeszcze można usunąć samodzielnie, tylko trzeba się trochę postarać. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie można dopuścić do pojawienia się próchnicy oraz ubytków. Tylko dobrze przeprowadzona higiena jamy ustnej może skutecznie usunąć płytkę nazębną. Powinieneś codziennie czyścić nie tylko zęby, ale również język oraz przestrzenie międzyzębowe. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można wykorzystać nić dentystyczną. Można też wykorzystać antybakteryjną pastę do zębów z fluorem, żeby skutecznie usuwać płytkę nazębną.
Możesz także kupić szczoteczkę elektryczną, jeśli czujesz, że twoje zęby nie są właściwie wyczyszczone przy użyciu manualnej szczoteczki. W sprzedaży można znaleźć również specjalne szczoteczki międzyzębowe, które sprawdzą się świetnie u osób z wrażliwymi dziąsłami. Codziennie należy też czyścić język, ponieważ to na nim gromadzi się najwięcej bakterii. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest płytka nazębna.