Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego
Ortodoncja

Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Lekarz ortodonta w ostatnich latach jest jednym z częściej odwiedzanych lekarzy. Niestety wiele osób ma problemy ze zgryzem. Krzywe zęby wyglądają oczywiście nieestetycznie, ale bardzo często przeszkadzają także w codziennym funkcjonowaniu. Nieprawidłowy zgryz może przyczynić się do nadwyrężenia żuchwy, a w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów. Dlatego należy reagować już w przypadku dzieci, którym rosną krzywo zęby mleczne. Lekarz powinien w takim wypadku zaproponować aparat ruchomy, a jeśli nie pomoże, to w późniejszym wieku aparat stały. Leczenie stałym aparatem ortodontycznym zazwyczaj trwa około dwóch lat, jednak nie jest to koniec. Należy jeszcze ustabilizować zęby i konieczne jest noszenie specjalnej szyny. Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego doskonale stabilizuje zęby i sprawia, że nie ma możliwości, aby się one cofnęły. Ile czasu trwa retencja? Czy w każdym przypadku jest konieczna?

Co zakłada się po zdjęciu aparatu?

Przede wszystkim po zdjęciu aparatu ortodontycznego należy doprowadzić zęby do stanu idealnego. Na początku w wielu przypadkach niezbędne jest uzupełnienie braków. Zęby, które były dość krzywo ustawione, mogły się skruszyć i takie luki muszą zostać uzupełnione. Ważne jest także wypolerowanie zębów i sprawdzenie ich stanu. Nie każdy pacjent z aparatem ortodontycznym odpowiednio dba o higienę jamy ustnej, a więc mogą pojawić się ubytki, które muszą być natychmiast wyleczone. Można także poddać się zabiegowi wybielania zębów, ale to jest już decyzja indywidualna. Na pewno w większości przypadków zalecana jest retencja.

Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego może być przyczepiona do zębów na stałe lub być ruchoma. O wyborze konkretnej metody decyduje ortodonta, który sprawdza, która opcja w danym przypadku będzie najlepsza. Wielu pacjentów zastanawia się, czy jest to konieczne? Przecież zęby są proste i wyglądają pięknie. W ciągu dwóch lat noszenia aparatu zęby były w ciągłym ruchu. Lekarz naciągał druciki, aby zęby się prostowały, aż w końcu zgryz stał się piękny. Jednak jest szansa, że po zdjęciu aparatu zęby zaczną się cofać. U niektórych pacjentów takie zjawisko może występować nawet przez całe życie i wówczas jest zalecane noszenie retainera na stałe.

Szyna retencyjna – co to jest?

Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego nazywana jest retainerem. Może być ona przyczepiona do zębów na stałe i wówczas przyklejana jest ona specjalnym preparatem do wewnętrznej strony zębów. Jest to niewidoczne, a szyna nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego może być także nałożona na zewnętrzną część zębów, ale jest ona wówczas ruchoma. Najczęściej lekarz zaleca noszenie jej w ciągu nocy. Długość noszenia takiego retainera zależna jest od konkretnego przypadku. Osoby, które miały bardzo krzywe zęby, muszą najczęściej nosić taką szynę przez nawet dwa lata.

W innych wypadkach wystarczy kilka tygodni. Wszystko jest kwestią indywidualną. Najczęściej ortodonci zalecają noszenie retainera przez połowę okresu leczenia ortodontycznego. Zatem jeśli pacjent miał aparat stały przez okres dwóch lat, to retencja powinna odbywać się przez rok. Na pewno nie wolno bagatelizować tych zaleceń, gdyż skutki mogą być niezbyt przyjemne. Pacjent, który decyduje się na leczenie ortodontyczne, musi mieć świadomość, że retencja jest po prostu kolejnym etapem całego procesu prostowania zgryzu.

Jak nosić szynę retencyjną?

Wiadomo już, że szyna po zdjęciu aparatu ortodontycznego może być stała lub ruchoma. Noszenie stałej szyny nie wymaga od pacjenta robienia żadnych dodatkowych czynności. Należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Z racji tego, że szyna jest przyklejona do wewnętrznej strony zębów, to należy szczotkować zęby odpowiednią techniką, aby dokładnie oczyścić zęby. Najlepiej w tym celu poradzić się dentysty lub ortodonty, którzy dokładnie pokażą, jak myć zęby i jakie środki do higieny używać, aby zachować piękne i zdrowe zęby.

W przypadku szyny ruchomej najczęściej zalecane jest noszenie jej na noc. Oczywiście można ją nosić przez cały dzień. Jest ona znacznie mniej widoczna niż stały aparat, gdyż składa się z cienkich drucików. Jeśli będzie noszona przez całą dobę, to leczenie będzie mogło być zakończone szybciej. Na pewno należy stosować się do zaleceń lekarza i nie wolno przerywać leczenia. Retencja jest kolejnym etapem do pięknego uśmiechu, choć wiele osób ma już proste zęby. Należy jednak pamiętać, że efekt może się cofnąć i dwa lata lub więcej mogą pójść na marne.

Prawidłowa higiena jamy ustnej po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Zdjęcie aparatu nie oznacza, że leczenie ortodontyczne zostało zakończone. Jednak należy od razu zadbać o jamę ustną i regularnie odwiedzać stomatologa. Oczywiście trzeba także kontrolnie umawiać się z ortodontą, który będzie sprawdzać, czy okres retencji przebiega zgodnie z planem. Na pewno prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli na dłużej zachować piękny i zdrowy uśmiech. Samo szczotkowanie nie wystarczy. Niezbędna jest także odpowiednia szczoteczka, pasta, technika mycia zębów. Raz w roku należy usuwać kamień nazębny, a raz dziennie nitkować szczeliny między zębami.