Zanim rozpocznie się proces bondingowania zębów należy oczyścić powierzchnię zębów, dokonuje tego oczywiście stomatolog. Lekarz następnie dokonuje preparacji zęba, wtedy kiedy możliwe jest zmniejszenie powierzchni. Następnym etapem jest potraktowanie szkliwa kwasem, który wytrawi szkliwo, stosuje się do tego oczywiście kwasy o łagodnym stężeniu.
Lekarz stomatolog w kolejnym etapie nakłada na ząb żywicę kompozytową, a następnie modeluje dokładnie, po to, aby zbondingowany ząb wyglądał jak najbardziej naturalnie. Ostatnim etapem tego zabiegu jest użycie lampy stomatologicznej, czyli naświetlanie materiału kompozytowego.
Bonding zębów – charakterystyka
Bonding jest to zabieg estetyczny oferowany przez stomatologów. Odbudowa zębów odbywa się za pomocą materiałów, które używane są również w przypadku leczenia ubytków związanych z próchnicą. Używa się więc różnego rodzaju żywic kompozytowych. Kolor żywicy kompozytowej dopasowywany jest do koloru zębów, przez co wypełnienia są niewidoczne i idealnie wkomponowane w uzębienie.
Żywica jest niezwykle elastycznym materiałem, przez co łatwo jest ją odpowiednio wymodelować. Dzięki temu może prawidłowo przywierać do szkliwa zębów. Warto wiedzieć, iż to dzięki zjawisku adhezji, czyli przylegania można wiązać tkanki twarde zęba z kompozytowym materiałem. Czego rezultatem jest bardzo mocne sklejenie bez używania narzędzi.
Wskazania do bondingu
Bonding zębów polecany jest szczególnie wtedy, gdy problemy z uzębieniem są niewielkie. Jest to idealne rozwiązanie w celu odbudowy zębów np. w przypadku zniekształceń lub złamań. Pozwoli również wyrównać zęby, wtedy gdy jeden z nich jest nierówny w stosunku do pozostałych, ale też, w sytuacji w której ząb po prostu pęknie. Ukruszony lub złamany ząb można tym sposobem zamaskować dzięki użytej w tym celu żywicy kompozytowej.
Bonding to również świetne rozwiązanie mające na celu korekcję koloru zębów przebarwionych. Pozwala ona ponadto na usunięcie szpary między jedynkami nazywanej naukowo diastemą i innych przeszkadzających szpar między zębami. Warto nadmienić, iż bonding może być stosowany tylko na zębach zdrowych! Nie można stosować go na zębach chorych np. zaatakowanych próchnicą.
Skorzystanie z zabiegu bondingu oznacza to, że próchnica powinna być wyleczona przed zabiegiem. Niewielkie poświęcenie spowoduje uśmiech po zabiegu oraz zadowolenie z wykonanej usługi. Również osoby, które mają nawyk zgrzytania zębami oraz ścierania zębów nie powinny korzystać z tego zabiegu.
Ile kosztuje bonding zęba?
Zabieg odbudowy zęba żywicą przy wykorzystaniu metody bondingu jest konkurencyjnym rozwiązaniem względem nakładania licówek lub koron porcelanowych. Ceny zabiegów są różne, w zależności od renomy lekarza stomatologa oraz lokalizacji, w której zabieg ma być przeprowadzony. W polskich miastach ceny wahają się pomiędzy 200 zł dochodząc nawet do kwoty 500zł. Warto jednak pamiętać, że jest to tańsze od zabiegu licowania zębów. Dla przykładu w mieście stołecznym taka usługa kosztuje średnio 400zł natomiast w Olsztynie kwota jest o wiele niższa i wynosi 250zł.