Proteza zębowa zastępuje pacjentowi brakujące zęby. Może być zamontowana na stałe i wtedy najczęściej ma postać mostu protetycznego lub być wyjmowana. Doborem protezy zajmuje się stomatolog protetyk. Zwykle jej przygotowanie zajmuje kilkanaście dni. Czasem jednak pacjent musi mieć uzupełniony brakujący ząb od razu po wyrwaniu i wtedy otrzymuje protezę natychmiastową. Dowiedz się, co to jest proteza natychmiastowa, czytając poniższy tekst.
Czym jest proteza natychmiastowa?
Pacjenci, którzy obawiają się o swój wygląd po usunięciu zębów, często pytają stomatologa, co to jest proteza natychmiastowa. Chcą zastosować ją u siebie bez czekania, aż dziąsło po ekstrakcji się wygoi. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza u osób, które są aktywne zawodowo i nie mogą pozwolić sobie na dłuższą nieobecność z uwagi na dyskomfort spowodowany brakiem zębów.
Jej budowa jest dość podobna do standardowej protezy zębowej. Ma akrylową podstawę, do której przytwierdzone są sztuczne zęby. Całość utrzymuje się w jamie ustnej pacjenta dzięki metalowym klamrom.
Nawet do założenia protezy natychmiastowej pacjent musi być przygotowywany wcześniej. W gabinecie stomatologicznym wykonywane jest zdjęcie rtg zębów, najczęściej panoramiczne. Jeszcze przed usunięciem zębów protetyk pobiera wycisk i przygotowuje sztuczne zęby pod względem wielkości i koloru. Tuż po ekstrakcji, kiedy jeszcze działa znieczulenie, lekarz umieszcza protezę na szczęce pacjenta.
Po kilku tygodniach pacjent przychodzi na wizytę kontrolną i może wtedy dokonać korekty w protezie.
Nie ma możliwości założenia protezy w sytuacji nagłej. Jeśli ekstrakcja nie była wcześniej zaplanowana, pacjent nie może skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ każda proteza przygotowywana jest indywidualnie dla pacjenta.
Jakie zalety ma proteza natychmiastowa?
Dzięki założeniu protezy natychmiastowej, proces gojenia ran jest szybszy i rzadziej dochodzi do powikłań. Płyta protezy działa jak opatrunek, więc rana jest dobrze zabezpieczona.
Pacjenci, którzy decydują się na protezę natychmiastową nie odczuwają dyskomfortu w związku z brakiem zęba. To ważne ze względów estetycznych, kiedy wyrywane były zęby przednie. Ponadto istotne jest też to, że po ekstrakcji kilku zębów, mając protezę natychmiastową, można od razu w sposób normalny jeść i przeżuwać pokarm.
Założenie protezy wpływa również na rysy twarzy. Przy braku uzębienia policzki mogą się zapadać i zmieniają się wyraz twarzy. Do tego mogą pojawić się problemy z poprawną wymową.
Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa
Pacjenci, którzy wiedzą, co to jest proteza natychmiastowa, zastanawiają się, jaki koszt wiąże się z jej założeniem. Cena protezy ustalana jest indywidualnie i zależy od liczby zębów, które ma zastępować oraz od tego, z czego jest zbudowana. W dużych klinikach stomatologicznych ceny mogą być wyższe, ale będzie szła za tym także jakość usług.
Pełna proteza kosztuje około 1500 zł. Proteza częściowa do 5 zębów będzie połowę tańsza. Przy protezie natychmiastowej doliczyć należy także koszt wizyt kontrolnych i podścielenia protezy po wygojeniu się ran na dziąśle.