Wiadomym jest to, iż protezy zębowe powinny być idealnie dopasowane, ponieważ ma to wpływ na komfort oraz samopoczucie pacjenta. Ważny jest również surowiec, którego użyto do stworzenia protezy. Często zainteresowani pytają o rodzaje protez oraz o to, czy NFZ refunduje protezy zębowe.
Protezy zębowe – opis
Protezy zębowe dzielą się na ruchome znaczy to, że mogą być one zakładane i zdejmowane. Protezy są używane do uzupełniania ubytków pojedynczych, jak również do stworzenia nowej szczęki. Pierwsze z nich, czyli protezy ruchome muszą być zakładane na dzień, a w nocy zdejmowane. Jest to spowodowane, tym, że dziąsła pod protezą i błony śluzowe muszą po prostu odpocząć.
Niestety tego typu protezy wymagają długiego czasu przyzwyczajania się, ponieważ jedzenie oraz mówienie jest bardzo utrudnione, przyzwyczajenie się do tego typu protez wymaga kilku miesięcy ćwiczeń. Na rynku dostępne są protezy ruchome wykonane z przeróżnych materiałów: akrylowe, szkieletowe, nakładkowe. Warto jest więc wiedzieć, jakie są ceny implantów i czy NFZ refunduje protezy zębowe.
Pierwsze z nich są najtańsze i kosztują od 60 do 150zł. Lepsze protezy szkieletowe, które opierają się na metalowej konstrukcji kosztują 800zł, lecz można się szybciej do nich przyzwyczaić. Natomiast ceny protez nakładkowych zaczynają się od 500zł.
Drugim rodzajem protez są wyżej wspominanie protezy stałe, które stosuje się u osób kompletnie pozbawionych uzębienia. Największą popularnością cieszą protezy akrylowe ze względu na cenę wynoszącą od 150zł za punkt. Przymocowywane są one do dziąseł za pomocą pasty mocującej. Z kolei protezy mocowane na implantach, czyli takie, które są bardziej stabilne kosztują od 1500zł w górę. Pacjenci chwalą się, że szybciej jest się przyzwyczaić do nich a jedzenie nawet twardych produktów nie sprawia większego problemu.
Kiedy się zakłada protezy zębowe?
Najczęściej trzeba usunąć ząb, wtedy gdy jest zaatakowany rozległym zniszczeniem. Jeżeli niemożliwym stało się odbudowanie zęba zniszczonego próchnica i jakiekolwiek leczenie nie jest już możliwe najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastąpienie chorego zęba implantem. Usunięcie zęba może być też konieczne w przypadku osób, które chorują na paradontozę.
Choroba ta jest wywoływana kamieniem nazębnym. Jeśli zęby nie są czyszczone to kamień co raz bardziej wciska się w przestrzeń między zębami a dziąsła. Konsekwencją tego jest to że zęby zaczynają się ruszać a dziąsła krwawić W przypadku rozwoju choroby należy taki ząb usunąć, ponieważ pojawia się silne zakażenie bakteryjne, które może doprowadzić do zniszczenia zęba lub kilku.
Może też dojść do sytuacji, w której ząb ulega uszkodzeniu z powodu wypadku lub urazu. W przypadku uszkodzenia korzenia zębowego lub jego korony należy ząb usunąć. W jego miejsce montuje się protezę lub implant.
Refundacja protez zębowych przez NFZ
Wielu pacjentów zastanawia się, czy NFZ refunduje protezy zębowe.
Refundowane przez NFZ protezy zębowe mogą być stosowane zarówno przy wypełnianiu żuchwy, jak i szczęki. Protezy akrylowe są protezami niezbyt zaawansowanymi. Proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia refundacje niestety nie pozwolą na zakup lepszej protezy. Wiadomym jest że estetyka w przypadku zębów jest bardzo ważna.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego można zwrócić się do specjalisty, który podpisał wcześniej umowę z NFZ. Można więc wykorzystać środki na uzupełnienie braków ruchomą protezą z częstotliwością jednego razu na 5 lat. Można też ubiegać się o bezzębną szczękę całkowitą mocowaną w żuchwie lub szczęce wraz z pobraniem wycisku czynnościowego również raz na 5 lat.
To samo tyczy się szczęki bezzębnej wymagającej całkowitej protezy w żuchwie wraz z pobraniem wycisku, tutaj też można starać się o refundację raz na 5 lat. Wspomniane ograniczenia dotyczące częstotliwości nie dotyczą osób, które są po operacyjnym usunięciu nowotworów.