Kiretaż to zabieg, który wykonywany jest w celu skutecznego oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Należy pamiętać o tym, że mogą one bowiem ulegać znacznemu pogłębieniu choćby w przebiegu paradontozy. Kiretaż otwarty i zamknięty to zabiegi, które są jednymi z najczęściej wykonywanych podczas leczenia chorób przyzębia.
Co to jest kiretaż zamknięty i otwarty?
Wyróżnić można dwa rodzaje kiretażu, w tym kiretaż otwarty i zamknięty. Kiretaż otwarty jest procedurą chirurgiczną, podczas której dokonywane jest odsłonięcie korzeni zębów umożliwiające ich staranne oczyszczenie. Warto dodać, że kiretaż otwarty określany jest również jako tak zwany zabieg płatowy. Jest on zalecany w przypadku głębokich kieszeni, które nie mogą być skutecznie oczyszczone za pomocą innych mniej inwazyjnych metod. Zabieg ten wymaga nacięcia dziąseł oraz uwidocznienia powierzchni zmienionych chorobowo korzeni. Kiretaż tego rodzaju wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po jego przeprowadzeniu dziąsła zbliża się za pomocą szwów. Kiretaż zamknięty nie wymaga wykonywanie nacięć oraz chirurgicznego odsłaniania korzeni, ale może być wykonywany jednie w przypadku kieszonek, których głębokość nie przekracza 5 mm. Jest on przeprowadzany w celu skutecznego usuwania złogów poddziąsłowych. Poza tym, podczas zabiegu możliwe jest tak zwane wypolerowanie korzeni.
Zabieg kiretażu
Jak wspomniano powyżej, zabieg kiretażu ma na celu usunięcie zgromadzonego w kieszonkach dziąsłowych kamienia nazębnego. Poza tym, procedura ta ma na celu eliminację ziarniny z korzenia zębów. Tego rodzaju niekorzystne zmiany mogą bowiem prowadzić do rozwoju zmian zapalnych. Co ważne, starannie wykonany kiretaż sprawia, że niekorzystne zmiany ustępują, rany goją się szybciej, a osłabiona warstwa nabłonka ma zapewnione warunki sprzyjające efektywnej regeneracji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nie powoduje on silnych dolegliwości bólowych, a jego skuteczność jest bardzo wysoka.
Jak szybko dojść do formy po zabiegu kiretażu?
Kiretaż otwarty i zamknięty to procedury, które niosą ze sobą możliwość odczuwania dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych w okresie pozabiegowym. Warto widzieć o tym, że niekorzystne objawy mogą być łagodzone poprzez przestrzeganie przez pacjentów określonych zaleceń. Zgodnie z nimi pacjenci powinni unikać gwałtownego pochylania głowy. W tym bowiem wypadku dochodzi do znacznego przekrwienia dziąseł, które może nasilać objawy oraz zwiększać dyskomfort pacjentów. Korzystne jest utrzymywanie niższego ciśnienia krwi, które w znacznym stopniu przyspiesza proces gojenia ran. Pacjenci, u których wykonywany był zabieg kiretażu powinni zatem w czasie pozabiegowym odpoczywać oraz unikać gwałtownej zmiany pozycji czy nadmiernego wysiłku fizycznego.
W okresie pozabiegowym chorzy powinni również przyjmować leki zalecane przez dentystę, w tym preparaty przeciwbólowe oraz antybiotyki. Leki zmniejszające ból mogą i powinny być przyjmowane jeszcze w czasie działania znieczulenia miejscowego. Co ważne, w celu uśmierzania bólu absolutnie nie można przyjmować aspiryny. Poza tym, zalecane są zimne okłady, które zmniejszają obrzęki. W okresie pozabiegowym należy ograniczać spożywanie alkoholu oraz zaprzestać palenia tytoniu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy stosować dietę półpłynną, a pokarmy miękkie powinny być przyjmowane do czasu usunięcia szwów. Wskazane jest również unikania żucia pokarmów po stronie objętej zabiegiem.