W ostatnich latach duże zainteresowanie wywołał szkorbut co to za choroba i jak temu zapobiec-odpowiadamy. Szkorbut jest to choroba, którą wywołuje niedobór witaminy C w organizmie. Większość zwierząt jest w stanie dostarczyć organizmowi kwas askorbinowy w procesie syntezy. Niestety człowiek musi dostarczać witaminę C w gotowej postaci, dlatego że nasze organizmy nie potrafią jej syntezować.
Brak witaminy C w organizmie wiążę się z tym, że nie jest prawidłowo wytwarzany kolagen co prowadzić może do częstego krwawienia. Dla osób dorosłych zaleca się spożywanie około 45 do 90 miligramów witaminy C dziennie. Najlepiej jest ją dostarczać poprzez odpowiednią i zdrową dietę.
Wszelkie dodatki takie jak suplementy mogą być jedynie sposobem na wspomaganie oraz uzupełnienie niedoborów. Warto zwrócić uwagę na dawkowanie kwasu askorbinowego, ponieważ za duża jego ilość w organizmie prowadzić może do uszkodzenia organizmu.
Szkorbut- opis i charakterystyka
Często zadajemy sobie pytanie – szkorbut co to za choroba? Główną przyczyną szkorbutu są braki w dostarczaniu witaminy C do organizmu. Może być to spowodowane nieodpowiednią dietą, np. zbyt rzadkim spożywaniem warzyw oraz owoców. Najbardziej narażone na szkorbut są więc osoby niedożywione, mieszkające na terenach gdzie ciężko dostępne są warzywa i owoce, ale także osoby chore na bulimię i anoreksję. Na szkorbut zwany potocznie gnilcem mogą cierpieć też osoby chore umysłowo, alkoholicy oraz osoby, które niezdrowo się odżywiają np. często sięgające po pizzę, burgery czyli fastfoody.
Równie często choroba ta występuje wespół z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Warto nadmienić że Szkorbut jest chorobą niezwykle rzadko występującą u dzieci, lecz może się pojawić u niemowląt, które nie są karmione piersią matki z racji na to, że w mleku krowim nie ma witaminy C.
Objawy szkorbutu
Objawy szkorbutu są głównie związane z problemami syntezowania kolagenu. Syntezowanie to proces, do którego potrzebny jest kwas askorbinowy, a więc witamina C. Główne objawy choroby są więc związane z brakiem kwasu askorbinowego, co może prowadzić do samoistnego krwawienia z powodu braku kolagenu w naczyniach krwionośnych.
Kolejnymi objawami gnilca są też problemy w jamie ustnej związane z przerostem dziąseł oraz wypadaniem zębów. Rany goją się dłużej a mięśnie i stawy narażone są na złamania. Pacjent czuje się więc bardzo osłabiony oraz narażony na niedokrwistość hemolityczną.
Szkorbut – kuracja choroby
Wiedząc czym jest szkorbut co to za choroba, warto więc pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w witaminę C. Główną przyczyną szkorbutu jest niedobór wyżej wspomnianej witaminy więc terapia polega na suplementacji kwasem askorbinowym. Już w wieku XVIII angielscy marynarze mieli nakaz spożywania cytryn.
Zdecydowano się na to po badaniach przeprowadzonych przez wybitnego lekarza szkockiego Pana Jamesa Linda. Udowodnił on, że spożywanie cytrusów pomaga w wyleczeniu szkorbutu. Dzienna dawka witaminy C powinna oscylować pomiędzy 45 a 90 miligramami.