Bruksizm to enigmatycznie brzmiąca nazwa zgrzytania zębami. Zmaga się z nim wiele osób, czego nie zawsze są one świadome. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Może być przyczyną silnych bóli głowy, problemów ze wzrokiem, słuchem i kręgosłupem. Dochodzi też do ścierania się zębów, co może w efekcie spowodować ich pęknięcie. Dlatego też należy zastanowić się, co na zgrzytanie zębami?
Przyczyna zgrzytania zębami
Bruksizm może mieć swoje źródło, na przykład w nadmiernym i często asymetrycznym przeciążeniu w obrębie szczęki. Spowodowane ono jest wadami zgryzu, źle dopasowaną do zębów plombą, założonymi koronami, mostkami, ale też nadmiernym żuciem gumy. Lekarze specjaliści potwierdzają też, iż bruksizm może być zaburzeniem psychosomatycznym. Czynnikami, które będą wywoływać zaburzenie, są długotrwałe nerwy oraz silne napięcie. Zastanawiając się w takim razie co na zgrzytanie zębami, pierwszą rzeczą jaką powinno się zmniejszyć stres w swoim życiu. Jeśli jednak jest to niemożliwe bądź nie dało efektów, istnieją również inne metody leczenia bruksizmu.
Leczenie zgrzytania zębami
Na wstępie warto podkreślić, że nie zawsze problemem zgrzytania zębami zajmuje się jeden specjalista. W zależności od przyczyna zgrzytania zębami leczyć schorzenie będą: stomatolog, ortodonta, psychoterapeuta, lekarz medycyny estetycznej itd. Dobiorą oni odpowiednie leczenie. Być może wystarczy opieka psychologa. Czasem też można stosować specjalne ćwiczenia i masaże żuchwy w celu jej rozluźnienia. Bywa też, że potrzeba specjalnego sprzętu, by pozbyć się problemu.
Nakładki na zęby
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze zgrzytaniem zębami, szczególnie w nocy, są specjalne nakładki na zęby, nazywane szyną okluzyjną. Wykonana jest z twardego materiału, pod postacią płytek zakładanych na zęby. Mają zapobiegać ścieraniu ich w nocy. Zabezpieczają też szczękę przed ruchami żuchwy tak, aby zgrzytanie odbywało się swobodnie po szynie. Takie nakładki mają jeszcze jedną, dodatkową funkcję. Chronią one nie tylko zęby, ale także staw skroniowo-żuchwowy. W przypadku bruksizmu bywa ona nadmiernie obciążony, gdyż starte zęby nie zabezpieczają stawu w wystarczający sposób. Szyna okluzyjna noszona regularnie pomaga zwalczyć te dolegliwości.
Szyna relaksacyjna
By uniknąć niekontrolowanego zaciskania zębów, szczególnie w nocy można zakładać specjalną szynę relaksacyjną. Dopasowuje się ona do kształtu linii żuchwy i szczęki. Tym samym zapobiega negatywnym skutkom zgrzytania zębami. Szyna relaksacyjna jest specjalną, żelową nakładką wykonaną z tworzywa termoformowalnego. Musimy dobrze ją ogrzać, a następnie przycisnąć do zębów (wkładając ją do ust i mocno zaciskając szczękę). Dzięki temu powstanie idealny kształt dopasowany do naszych zębów. Noszone w nocy rozluźniają szczękę, powodując uczucie ulgi. W zależności od stopnia zaawansowania bruksizmu czas noszenia jej wynosi od roku do kilku lat.
Podsumowując, jeśli dotyczy nas problem bruksizmu, zamiast od razu zastanawiać się co na zgrzytanie zębami, warto najpierw pomyśleć, jakie są jego przyczyny. Wtedy trzeba postarać się je wyeliminować i ewentualnie rozpocząć leczenie jedną z wybranych metod. Najlepiej jest zrobić to pod okiem lekarza specjalisty.