Dłutowanie górnej ósemki to zabieg, który polega na chirurgicznym usunięciu zęba. Wykonuje się go, gdy niemożliwa jest standardowe wyrwanie zęba. Dowiedz się, jak wygląda taka ekstrakcja i na co uważać, po zabiegu.
Dłutowanie ósemki – co to?
Dłutowanie zęba to zabieg, który jest konieczny w przypadku zatrzymania zęba. W ten sposób usuwa się także korzenie zębów oraz ósemki, które wyrosły krzywo lub w bok. Dłutowanie wykonuje się również w przypadku zębów, których korzenie są mocno zakrzywione oraz zębów z rozległą próchnicą. W obu tych wypadkach jest duże ryzyko, że ząb złamie się podczas tradycyjnego wyrywania, więc lepiej od razu przeprowadzić zabieg z nacięciem chirurgicznym.
Dłutowanie górnej ósemki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Jednak z uwagi na położenie zęba głęboko w jamie ustnej, może być niekomfortowy. Dłutowanie można wykonywać pod całkowitą narkozą, co jest wskazane u pacjentów z dentofobią lub niepełnosprawnością intelektualną.
Sprawdź, na czym polega zabieg dłutowania ósemki
Zabieg dłutowania poprzedza rentgenodiagnostyka. Stomatolog dokładnie sprawdza położenie zęba i budowę korzeni. Dzięki temu wie, jak zaplanować zabieg.
Pierwszym etapem dłutowania jest nacięcie dziąsła. Następnie przy pomocy wierteł stomatologicznych usuwa kość zęba. Zazwyczaj musi to robić po kawałku i to najdłuższy etap zabiegu. Kolejno podważa korzenie zęba przy pomocy dźwigni i kleszczami chirurgicznymi wyjmuje ząb.
Po oczyszczeniu rany zakłada szwy. Po około 7 – 10 dniach trzeba będzie je usunąć i skontrolować stan dziąsła po dłutowaniu.
Dłutowanie górnej ósemki to zabieg, który wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych dość często. Ostatnie zęby, zwane popularnie zębami mądrości, sprawiają problemy wielu pacjentom – nawet tym, którzy należycie dbają o higienę jamy ustnej.
Po zabiegu należy liczyć się z tym, że w okolicy zęba pojawi się opuchlizna. Warto zatem uwzględnić w swoim kalendarzu kilkudniową nieobecność w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego.
Zalecenia po zabiegu dłutowania ósemki – o tym musisz pamiętać
Po zabiegu dłutowania stomatolog może przepisać antybiotyk lub silne środki przeciwbólowe. Kilka dni po chirurgicznej ekstrakcji w okolicy wyrwanego zęba może utrzymywać się uporczywy ból. Najlepiej przykładać do szczęki zimny okład przez kilka godzin po wizycie w gabinecie.
Bezpośrednio po zabiegu przez dwie godziny nie wolno jeść ani pić. Ciepłe pokarmy i napoje najlepiej wykluczyć do końca dnia. Bezwzględnie należy także zrezygnować z alkoholu na czas leczenia. Palenie papierosów także jest zabronione przez minimum dwie doby.
Kilka dni po zabiegu należy starać się nie gryźć i nie przeżuwać pokarmów po tej stronie, gdzie wykonywany był zabieg.
Po 7 – 10 dniach należy przyjść do stomatologa zdjąć szwy. W niektórych przychodniach robi to higienistka stomatologiczna. Jeśli przez kilka dni po dłutowaniu nadal utrzymuje się opuchlizna i uporczywy ból, należy skonsultować się ze stomatologiem. Dolegliwości powinny z czasem maleć. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdza, czy nie powstał stan zapalny zębodołu.