Przez cały czas ludzie szukają ideałów, marzą o pięknym wyglądzie i śnieżnobiałym uśmiechu. Piękne, równe i białe zęby zwiększają szanse na zbudowanie dobrej kariery, przyciągnięcie uwagi płci przeciwnej oraz poczucie pewności. Dziś wykształcona osoba nie użyje sody i węgla aktywowanego do wybielania zębów, ponieważ dokładnie wie, jakie szkody wyrządzają szkliwu te substancje. Dlatego za śnieżnobiałym uśmiechem chodzi się do profesjonalistów — do kliniki dentystycznej. Na szczęście technologie w tej dziedzinie szybko się rozwijają, a dziś doświadczeni lekarze mogą zaoferować pacjentom nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne wybielanie zębów. Jedną z takich metod jest wybielanie laserowe, które jest dziś bardzo popularne. Czy laserowe wybielanie zębów wady ma jakieś?
Dlaczego zęby stają się żółte i mają przebarwienia?
Każdy wie, że ząb jest strukturą wielowarstwową, której podstawą jest zębina. Jest raczej miękka, w jej strukturze znajdują się włókna nerwowe i inne kanaliki, wzdłuż których ząb otrzymuje składniki odżywcze. Szkliwo jest twarde, a mimo to może ulec uszkodzeniu. Co przyczynia się do żółknięcia zębów? Przede wszystkim kawa i napoje zawierające kofeinę. Również po dłuższej ekspozycji na nikotynę pojawiają się żółte plamy. Niekiedy dochodzi do uszkodzenia szkliwa, gdy stosowane są pasty wybielające lub stosuje się domowe sposoby wybielania. Również twarde szczoteczki mogą uszkodzić szkliwo. Przebarwienia wywołują też niektóre leki lub częste stosowanie produktów o wysokiej zawartości barwników. Oczywiście niewystarczająca lub nieregularna higiena jamy ustnej i mechaniczne uszkodzenie zęba, które nie zostały wyleczone w odpowiednim czasie, również są przyczyną. Takie zęby wyglądają nieestetycznie. Zatem warto zapisać się na zabieg wybielania. Czy laserowe wybielanie zębów wady ma? Jak przebiega zabieg?
Co to jest laserowe wybielanie zębów?
W rzeczywistości wybielanie odbywa się nie przy pomocy samego lasera, ale przy użyciu specjalnego rozwiązania zawierającego nadtlenek wodoru. Laser jest potrzebny tylko do tego, aby ten roztwór wnikał w głąb zęba i rozjaśnił żółty pigment w głębokich obszarach zęba. Na początku stomatolog musi sprawdzić stan jamy ustnej. Przed wybieleniem najlepiej jest wyleczyć próchnicę. Kiedy jama ustna jest gotowa, można rozpocząć wybielanie. Do ust pacjenta wkładana jest specjalna nakładka. Dziąsła i inne tkanki miękkie muszą być okryte folią ochronną, w przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone przez laser. Następnie na zęby nakłada się specjalny roztwór z nadtlenkiem wodoru. Po wszystkim lekarz rozpoczyna zabieg — około 30 sekund na ząb. Na koniec zęby są smarowane preparatami zawierającymi fluor, które mineralizują szkliwo i utrwalają wynik zabiegu. Procedura trwa około godziny. Efekt wybielania jest natychmiast zauważalny. W razie potrzeby przeprowadza się kilka zabiegów, aby uzyskać pożądany efekt. Odstęp czasu między zabiegami jest ustalany przez lekarza.
Zalety wybielania laserowego
Wybielanie laserowe może poprawić kolor zębów o 8-10 tonów. Jest to bardzo realny i widoczny efekt. Wybielanie laserowe odbywa się znacznie szybciej niż na przykład wybielanie światłem. Efekty laserowego wybielanie zębów utrzymują się przed bardzo długi czas, nawet do pięciu lat. Nadtlenek wodoru jest dość niebezpieczny dla szkliwa, jednak laser pomaga w penetracji roztworu przez strukturę zęba, dzięki czemu warstwa ochronna zęba nie zostanie naruszona. Dzięki temu jest to bezpieczna metoda wybielania. Promieniowanie laserowe ma jeszcze jeden doskonały efekt — doskonale dezynfekuje, hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej. Po zabiegu wybielania laserowego, który odbywa się w kilku etapach, zęby stają się nie tylko białe, ale także gładkie z błyszczącą powierzchnią. Po wybielaniu laserowym wrażliwość szkliwa nie wzrasta, wręcz przeciwnie, mineralizacja pod koniec zabiegu sprawia, że szkliwo jest silniejsze i zdrowsze. Procedura wybielania laserowego jest absolutnie bezbolesna.
Wady wybielania laserowego
Jakie laserowe wybielanie zębów wady ma? Koszt procedury jest dość wysoki. Jeśli ktoś pali papierosy, to po krótkim czasie efekt wybielania może zostać utracony. Ogólnie wszystkie czynniki wywołujące przebarwienia mogą odwrócić ten efekt, a więc lepiej jest unikać kawy czy barwiących produktów. Laserowe wybielanie zębów wady, które można jeszcze wymienić, to między innymi fakt, że nie każdy może się poddać zabiegowi. We wszystkich zaburzeniach stomatologicznych i patologiach wybielanie jest niewskazane.
Przeciwwskazania obejmują również noszenie aparatów ortodontycznych, zapalenie dziąseł, próchnicę, pęknięcia i erozję szkliwa, odsłonięcie korzenia zęba. Jeśli lekarz przeprowadzi zabieg nieprawidłowo lub nie ma wystarczającego doświadczenia, to roztwór żrący może dostać się do dziąseł i tkanek miękkich, powodując silny ból i oparzenia błon śluzowych w kontakcie z laserem. Jeśli po zabiegu nie wykona się mineralizacji zębów, wybielanie może być przyczyną zwiększonej wrażliwości zębów. Laserowe wybielanie zębów wady ma, ale można im zaradzić, jeśli wybierze się dobrego specjalistę i będzie się trzymać ustalonych zaleceń.