Nieprawidłową zmianą w obrębie jamy ustnej jest torbiel zęba co to jest zastanawia się wielu ludzi. Warto mieć na uwadze, że torbiel może przez bardzo długi czas rozwijać się bez żadnych wyraźnych symptomów.
Co to jest torbiel zęba?
W tym artykule wyjaśnimy kwestię – torbiel zęba co to jest oraz jakie objawy daje. Można śmiało powiedzieć, że jedną z najczęstszych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej jest torbiel zębopochodna. Najczęściej występuje w kościach szczęk oraz żuchwy. Bezobjawowy oraz powolny rozwój to cecha charakterystyczna torbieli zębów. Niezwykle przydatna jest diagnostyka radiologiczna, którą zawsze trzeba wykonać. Silne dolegliwości bólowe torbiele mogą powodować dopiero w późniejszym stadium. Mogą się też objawiać uwypukleniem dziąsła lub kości w obszarze zmian patologicznych. Pacjent uświadamia sobie, że coś jest nie tak, gdy dokucza mu przeszywający ból, a towarzyszy temu przemieszczenie sąsiadujących zębów. Warto mieć na uwadze, że długotrwałe stany zapalne tkanek okołowierzchniowych zęba to główna przyczyna powstawania torbieli zębopochodnych.
Przyczyny i objawy torbieli zęba
Na skutek nieleczonej próchnicy zębów taki stan pojawia się dosyć często. Gdy dochodzi do zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej to znacząco zwiększa się ryzyko powstania tego rodzaju zmian patologicznych. Niezwykle ważne są też systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Przewlekła choroba gardła lub nosa także może być przyczyną powstania chorobowej zmiany. W żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć torbieli, mimo że to raczej łagodne zmiany. Warto podkreślić, że dopiero po osiągnięciu znacznych rozmiarów zaczynają się ujawniać. Wśród najczęstszych objawów torbieli zęba można wymienić dostrzegalną wypukłość na zębie, zaburzenie symetrii twarzy oraz opuchliznę wokół zmiany patologicznej. Ból zęba może występować o różnym nasileniu. Czasami w okolicach zmiany patologicznej może się pojawić również treść ropna. Do rozwoju torbieli zębopochodnej może dojść także na skutek nieprawidłowego leczenia kanałowego.
Torbiel zęba – leczenie
Nie powinno się bagatelizować nawet niewielkich zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Najlepiej wybrać doświadczonego specjalistę, który poradzi sobie z każdym problemem. Należy pamiętać, że od rodzaju oraz stopnia zaawansowania zmiany patologicznej zależy sposób leczenia torbieli zębopochodnej. Czasami wystarczy chirurgiczne usunięcie zmiany chorobowej. Jeśli to nie zadziała to wtedy trzeba zdecydować się na ekstrakcję zęba. Torbiel wraz z otaczającą torebką włóknistą należy usunąć podczas zabiegu. Przy przeprowadzaniu innych zabiegów leczenie torbieli również jest skuteczne. Warto mieć świadomość, że chirurgia stomatologiczna daje nam ogromne możliwości, z których opłaca się korzystać. Z procesem wyłuszczenia torbieli wraz z nabłonkiem łączy się zazwyczaj zabieg. Sztucznym materiałem kostnym mogą być uzupełnione wszelkie ubytki kostne powstałe na skutek wykonanych zabiegów dentystycznych. Poprzez leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe jest z reguły usuwana torbiel w korzeniu zęba. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak leczyć torbiel zęba co to jest i jakie są objawy.